FFF DCML37S500
DCML37S500 picture photo
Mfg. Part Number
DCML37S500
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DCML37S500.pdf
Availability of DCML37S500
QUANTITY
DCML37S500 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCML37S500
Internal Part NumberEIS-DCML37S500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE501
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCML37S500
Related LinksDCML3, DCML37S500 Datasheet, FFF Distributor
DCML37S500 Details Description
Related parts for DCML37S500
CARDEDGE 70POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CABLE 2COND 10AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf