ITT Cannon, LLC DD50PF179K87
DD50PF179K87 picture photo
Mfg. Part Number
DD50PF179K87
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DD50PF179K87.pdf
Availability of DD50PF179K87
QUANTITY
DD50PF179K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DD50PF179K87
Internal Part NumberEIS-DD50PF179K87
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DD50PF179K87
Related LinksDD50PF, DD50PF179K87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DD50PF179K87 Details Description
Related parts for DD50PF179K87
IC ADC 12BIT 117KHZ 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT HR 7POS 2.5MM BLACK datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .55-.98"20PC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 490UF 20% 200V FLATPACK datasheet.pdf