Hirose Electric Co Ltd DF40GB-30DP-0.4V(51)
DF40GB-30DP-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF40GB-30DP-0.4V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 0.4MM SMD 30POS SHLD
Datasheet Download
DF40GB-30DP-0.4V(51).pdf
Availability of DF40GB-30DP-0.4V(51)
QUANTITY
DF40GB-30DP-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40GB-30DP-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF40GB-30DP-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
DF40 Board-to-Board/Board-to-FPC Connectors
Featured ProductDF40 Series
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF40
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions30
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesShielded, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.045" (1.14mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40GB-30DP-0.4V(51)
Related LinksDF40GB-30D, DF40GB-30DP-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40GB-30DP-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF40GB-30DP-0.4V(51)
IDC CABLE - MSR34K/MC34G/MCF34K datasheet.pdf
MODULE POWER ENT RT/FAST TERM 1A datasheet.pdf
IC OPAMP CURRENT SENSE 8SO datasheet.pdf
CAP CER 12PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS TIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 8.5A 16 MOHM TH datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf