TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F21-11PB
DJT14F21-11PB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F21-11PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14F21-11PB.pdf
Availability of DJT14F21-11PB
QUANTITY
DJT14F21-11PB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F21-11PB
Internal Part NumberEIS-DJT14F21-11PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F21-11PB
Related LinksDJT14F, DJT14F21-11PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F21-11PB Details Description
Related parts for DJT14F21-11PB
RES 113K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS SD 20-SSOP datasheet.pdf
Crystal 18.0000MHz 30ppm 20pF 20 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
IC LINE RCVR LVDS DUAL 3V 8SOIC datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC MEMS BLANK 7.0X5.0 LVDS datasheet.pdf
FUSE HOLDER 250V datasheet.pdf