TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-28S9-6106
DL60R20-28S9-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-28S9-6106
Brief Description
CONN RCPT 28POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R20-28S9-6106.pdf
Availability of DL60R20-28S9-6106
QUANTITY
DL60R20-28S9-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-28S9-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R20-28S9-6106
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions28
Shell Size - Insert20-28
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-28S9-6106
Related LinksDL60R20-, DL60R20-28S9-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-28S9-6106 Details Description
Related parts for DL60R20-28S9-6106
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 12MM 12-24VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST TO100-10 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONICAL 0.0MM datasheet.pdf