TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-61P6-6106-LC
DL60R24-61P6-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-61P6-6106-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN
Datasheet Download
DL60R24-61P6-6106-LC.pdf
Availability of DL60R24-61P6-6106-LC
QUANTITY
DL60R24-61P6-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-61P6-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R24-61P6-6106-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-61P6-6106-LC
DL60R24-61P6-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R24-61P6-6106-LC
IC MUX/DEMUX 1X16 24DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 4A TO-220 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.3A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 30ppm 12pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 0.10K 5% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.13M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf