Cornell Dubilier Electronics DME4W1P2K-F
DME4W1P2K-F picture photo
Mfg. Part Number
DME4W1P2K-F
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 10% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
DME4W1P2K-F.pdf
Availability of DME4W1P2K-F
QUANTITY
DME4W1P2K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DME4W1P2K-F
Internal Part NumberEIS-DME4W1P2K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.374" W (26.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.744" (18.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME4W1P2K-F
Related LinksDME4W, DME4W1P2K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME4W1P2K-F Details Description
Related parts for DME4W1P2K-F
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL OD 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 9A MPT6 datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.232 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
PNEUMATIC COUNTER datasheet.pdf
LED CHIP 605NM ORN TOP REV 1205 datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf