CUI Inc. DPS120085UPS-Z7N
DPS120085UPS-Z7N picture photo
Mfg. Part Number
DPS120085UPS-Z7N
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W
Datasheet Download
DPS120085UPS-Z7N.pdf
Availability of DPS120085UPS-Z7N
QUANTITY
DPS120085UPS-Z7N Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS120085UPS-Z7N
Internal Part NumberEIS-DPS120085UPS-Z7N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)850mA
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency60%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.73" W x 0.98" H (60.0mm x 44.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS120085UPS-Z7N
Related LinksDPS12008, DPS120085UPS-Z7N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS120085UPS-Z7N Details Description
Related parts for DPS120085UPS-Z7N
RES SMD 3.01KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
IC FRAM 4MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
MOSFET N CH 30V 40A 8TSON-ADV datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 383MBGA datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
BATTERY CHARGER VFQFPN datasheet.pdf
OSC MEMS 100MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf