Microchip Technology DSC1001CL1-022.5790
DSC1001CL1-022.5790 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CL1-022.5790
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 22.5790MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CL1-022.5790.pdf
Availability of DSC1001CL1-022.5790
QUANTITY
DSC1001CL1-022.5790 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CL1-022.5790
Internal Part NumberEIS-DSC1001CL1-022.5790
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency22.579MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CL1-022.5790
Related LinksDSC1001CL, DSC1001CL1-022.5790 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CL1-022.5790 Details Description
Related parts for DSC1001CL1-022.5790
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
SWITCH DIP SIP LOW PRO 8POS 5V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS SJT 1.2KV 20A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 10UMAX datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf