Microchip Technology DSPIC30F3014-20E/ML
DSPIC30F3014-20E/ML picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F3014-20E/ML
Brief Description
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
DSPIC30F3014-20E/ML.pdf
Availability of DSPIC30F3014-20E/ML
QUANTITY
DSPIC30F3014-20E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F3014-20E/ML
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F3014-20E/ML
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed20 MIPS
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O30
Program Memory Size24KB (8K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F3014-20E/ML
Related LinksDSPIC30F3, DSPIC30F3014-20E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F3014-20E/ML Details Description
Related parts for DSPIC30F3014-20E/ML
CONN SPRING CONT 12 POS .217 SMD datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
PANEL SIDE 79X16X0.8" GREY 1/PR datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf