Microchip Technology DSPIC33FJ32MC302T-I/MM
DSPIC33FJ32MC302T-I/MM picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ32MC302T-I/MM
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28QFNS
Datasheet Download
DSPIC33FJ32MC302T-I/MM.pdf
Availability of DSPIC33FJ32MC302T-I/MM
QUANTITY
DSPIC33FJ32MC302T-I/MM Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ32MC302T-I/MM
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ32MC302T-I/MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationErrata Update 21/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Qualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
Qualification Revision 09/Jul/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN-S (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ32MC302T-I/MM
Related LinksDSPIC33FJ32, DSPIC33FJ32MC302T-I/MM Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ32MC302T-I/MM Details Description
Related parts for DSPIC33FJ32MC302T-I/MM
TRANS NPN DARL 100V 2A TO-220 datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 12V 350W datasheet.pdf
CONV DC-DC 48V 65W DUAL HORZ T/H datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 250V C0G 1206 datasheet.pdf