TDK-Lambda Americas, Inc. DT62PW120C
DT62PW120C picture photo
Mfg. Part Number
DT62PW120C
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 62W
Datasheet Download
DT62PW120C.pdf
Availability of DT62PW120C
QUANTITY
DT62PW120C Order Process
Ship out your order
Specifications of DT62PW120C
Internal Part NumberEIS-DT62PW120C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesDT62-C
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)5.17A
Power (Watts)62W
No Load Power Consumption-
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension5.20" L x 2.71" W x 1.57" H (132.0mm x 69.0mm x 40.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max62W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length41.34" (1.05m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DT62PW120C
Related LinksDT62P, DT62PW120C Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
DT62PW120C Details Description
Related parts for DT62PW120C
RES 3.9K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP LP R-TO-R I/O 8-UMAX datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX5550 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 160A TO263-7 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf