TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F25-24AN
DTS20F25-24AN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F25-24AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN
Datasheet Download
DTS20F25-24AN.pdf
Availability of DTS20F25-24AN
QUANTITY
DTS20F25-24AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F25-24AN
Internal Part NumberEIS-DTS20F25-24AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F25-24AN
Related LinksDTS20F, DTS20F25-24AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F25-24AN Details Description
Related parts for DTS20F25-24AN
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 27K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN VERT SHELL 36POS T/H DL KEY datasheet.pdf
RES 11.1 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1.2K OHM 6SIP datasheet.pdf