TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F21-16PD-LC
DTS26F21-16PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F21-16PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
DTS26F21-16PD-LC.pdf
Availability of DTS26F21-16PD-LC
QUANTITY
DTS26F21-16PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F21-16PD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F21-16PD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F21-16PD-LC
Related LinksDTS26F21, DTS26F21-16PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F21-16PD-LC Details Description
Related parts for DTS26F21-16PD-LC
IC ADC 16BIT W/REF 48LFCSP datasheet.pdf
SIDACTOR BI 90V 250A 2QFN datasheet.pdf
IC DIODE MODULE BOD 0.2A 2200V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG STR 75 OHM SLDR datasheet.pdf
OSC XO 15.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
C/A F/O 12F OM2 OFNP MPO 10M datasheet.pdf