General Cable E1003S.18.10
E1003S.18.10 picture photo
Mfg. Part Number
E1003S.18.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 3COND 22AWG GRAY 500'
Datasheet Download
E1003S.18.10.pdf
Availability of E1003S.18.10
QUANTITY
E1003S.18.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of E1003S.18.10
Internal Part NumberEIS-E1003S.18.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors3
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/30
Conductor MaterialCopper, Annealed Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Riser
Jacket (Insulation) Diameter0.141" (3.58mm)
Shield Type-
Length500' (152.44m)
Jacket ColorGray
RatingsASTM B-3
FeaturesRip Cord
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
UsageAlarm, Security, Sound
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.015" (0.39mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E1003S.18.10
Related LinksE1003S, E1003S.18.10 Datasheet, General Cable Distributor
E1003S.18.10 Details Description
Related parts for E1003S.18.10
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CABLE EXTEN DSUB25M-DSUB25M 7M datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 9/64" 5.2" datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 348 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 375MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf