Omron Automation & Safety E2B-M18KN10-WP-C2 5M
E2B-M18KN10-WP-C2 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M18KN10-WP-C2 5M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SINGLE M18 SHORT PW 5M NPN NC
Datasheet Download
E2B-M18KN10-WP-C2 5M.pdf
Availability of E2B-M18KN10-WP-C2 5M
QUANTITY
E2B-M18KN10-WP-C2 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M18KN10-WP-C2 5M
Internal Part NumberEIS-E2B-M18KN10-WP-C2 5M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductE2B Proximity Sensors
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2B
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeNPN-NC, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M18KN10-WP-C2 5M
Related LinksE2B-M18KN1, E2B-M18KN10-WP-C2 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M18KN10-WP-C2 5M Details Description
Related parts for E2B-M18KN10-WP-C2 5M
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 0.205 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 5W D5B datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf