United Chemi-Con E37L451CPN123MFM9M
E37L451CPN123MFM9M picture photo
Mfg. Part Number
E37L451CPN123MFM9M
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
E37L451CPN123MFM9M.pdf
Availability of E37L451CPN123MFM9M
QUANTITY
E37L451CPN123MFM9M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37L451CPN123MFM9M
Internal Part NumberEIS-E37L451CPN123MFM9M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU37L
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current33.1A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max)8.661" (220.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37L451CPN123MFM9M
Related LinksE37L451CP, E37L451CPN123MFM9M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37L451CPN123MFM9M Details Description
Related parts for E37L451CPN123MFM9M
FIXED IND 33UH 600MA 510 MOHM datasheet.pdf
GDT 300V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
LOW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 250V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI FUNC GATE 6TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf