United Chemi-Con E37X421CPN392MDE3M
E37X421CPN392MDE3M picture photo
Mfg. Part Number
E37X421CPN392MDE3M
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 420V SCREW
Datasheet Download
E37X421CPN392MDE3M.pdf
Availability of E37X421CPN392MDE3M
QUANTITY
E37X421CPN392MDE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37X421CPN392MDE3M
Internal Part NumberEIS-E37X421CPN392MDE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13.4A
Impedance-
Lead Spacing1.126" (28.60mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.669" (144.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37X421CPN392MDE3M
Related LinksE37X421CP, E37X421CPN392MDE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37X421CPN392MDE3M Details Description
Related parts for E37X421CPN392MDE3M
IC BUS BUFF 3-ST QUAD 14SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 100KHZ SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 DUAL WALL SN datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
INSERT MALE 4+4POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2A 86 MOHM SMD datasheet.pdf