Omron Automation & Safety E5CZ-Q2MT AC100-240
E5CZ-Q2MT AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
E5CZ-Q2MT AC100-240
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT
Datasheet Download
E5CZ-Q2MT AC100-240.pdf
Availability of E5CZ-Q2MT AC100-240
QUANTITY
E5CZ-Q2MT AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5CZ-Q2MT AC100-240
Internal Part NumberEIS-E5CZ-Q2MT AC100-240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5CZ
TypeTemperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, U)
Input Range-200°C ~ 1800°C, 0 ~ 50mV
Output TypeRelay (2), Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsOption Cards Available
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.433" (11.00mm), 0.256" (6.50mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesOption Cards Available
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5CZ-Q2MT AC100-240
Related LinksE5CZ-Q2MT, E5CZ-Q2MT AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5CZ-Q2MT AC100-240 Details Description
Related parts for E5CZ-Q2MT AC100-240
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC CURR-LIMIT PWR-DIST SW 8MSOP datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 15NS 208PQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
MICRO 9 M 12" YEL JACKS datasheet.pdf