Sullins Connector Solutions EBC20DTAD
EBC20DTAD picture photo
Mfg. Part Number
EBC20DTAD
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
EBC20DTAD.pdf
Availability of EBC20DTAD
QUANTITY
EBC20DTAD Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC20DTAD
Internal Part NumberEIS-EBC20DTAD
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC20DTAD
Related LinksEBC2, EBC20DTAD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC20DTAD Details Description
Related parts for EBC20DTAD
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FITTING LD/LDP/CD3 DROP CEIL OWT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
FIXED IND 430UH 36MA 42 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 110MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.00047UF 5% 1000VDC AX datasheet.pdf