Sullins Connector Solutions ECC18HETH
ECC18HETH picture photo
Mfg. Part Number
ECC18HETH
Brief Description
CONN EDGE HL .100 18POS
Datasheet Download
ECC18HETH.pdf
Availability of ECC18HETH
QUANTITY
ECC18HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC18HETH
Internal Part NumberEIS-ECC18HETH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions18
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC18HETH
Related LinksECC1, ECC18HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC18HETH Details Description
Related parts for ECC18HETH
IC INVERTER GATE TRIPLE 8-DSBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO15 datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC DO214AB datasheet.pdf
RES 65.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS SCKT datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CABLE CLIP FOR .562-.718 FLEX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf