Panasonic Electronic Components ECQ-B1H274JF
ECQ-B1H274JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-B1H274JF
Brief Description
CAP FILM 0.27UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-B1H274JF.pdf
Availability of ECQ-B1H274JF
QUANTITY
ECQ-B1H274JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-B1H274JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-B1H274JF
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-B(F)
PackagingBulk
Capacitance0.27µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-B1H274JF
Related LinksECQ-B1, ECQ-B1H274JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-B1H274JF Details Description
Related parts for ECQ-B1H274JF
B-PLUG RTANG W/COIL CORD datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 30-120VAC/DC PNL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 390 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV OPEN DRAIN 8SMD datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf