Panasonic Electronic Components ECQ-E10563KF
ECQ-E10563KF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E10563KF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 10% 1KVDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E10563KF.pdf
Availability of ECQ-E10563KF
QUANTITY
ECQ-E10563KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E10563KF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E10563KF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" L x 0.295" W (21.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E10563KF
Related LinksECQ-E1, ECQ-E10563KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E10563KF Details Description
Related parts for ECQ-E10563KF
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 960W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf