Panasonic Electronic Components ECW-H16562HV
ECW-H16562HV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16562HV
Brief Description
CAP FILM 5600PF 3% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16562HV.pdf
Availability of ECW-H16562HV
QUANTITY
ECW-H16562HV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16562HV
Internal Part NumberEIS-ECW-H16562HV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.256" W (23.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16562HV
Related LinksECW-H1, ECW-H16562HV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16562HV Details Description
Related parts for ECW-H16562HV
TRANS NPN 25V 0.7A TO-92 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
128 STUDIO MOBILE ACCSS CLIENT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 210POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf