On-Shore Technology, Inc. EDSTLZ1590/17
EDSTLZ1590/17 picture photo
Mfg. Part Number
EDSTLZ1590/17
Brief Description
TERM BLOCK HDR 17POS 3.81MM
Datasheet Download
EDSTLZ1590/17.pdf
Availability of EDSTLZ1590/17
QUANTITY
EDSTLZ1590/17 Order Process
Ship out your order
Specifications of EDSTLZ1590/17
Internal Part NumberEIS-EDSTLZ1590/17
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEDSTLZ1590
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions17
Positions Per Level17
Number of Levels1
Pitch0.150" (3.81mm)
Header Orientation45°
Voltage - IEC-
Current - UL8A
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDSTLZ1590/17
Related LinksEDSTLZ, EDSTLZ1590/17 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
EDSTLZ1590/17 Details Description
Related parts for EDSTLZ1590/17
CONN RING TERM 5/16 14-16AWG datasheet.pdf
IC 8051 MCU W/SMART CARD 64VQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 160MA 7.47 OHM datasheet.pdf
CBL RIBN 15COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
TERM PROG 10" TFT COLOR LCD BLAC datasheet.pdf
RES 226 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf