Panasonic Electronic Components EEU-ED2G220SB
EEU-ED2G220SB picture photo
Mfg. Part Number
EEU-ED2G220SB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
EEU-ED2G220SB.pdf
Availability of EEU-ED2G220SB
QUANTITY
EEU-ED2G220SB Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-ED2G220SB
Internal Part NumberEIS-EEU-ED2G220SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesED
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-ED2G220SB
Related LinksEEU-ED, EEU-ED2G220SB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-ED2G220SB Details Description
Related parts for EEU-ED2G220SB
CONN 2MM HEADER 154POS STR GOLD datasheet.pdf
FOAM BLK COND CUSH GRD 1/4X37X57 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO204AC datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 15POS 5A datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 30POS datasheet.pdf
XBEE PRO SET S2B TH WIRE ANT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 200PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf