Panasonic Electronic Components ELJ-RF47NJFB
ELJ-RF47NJFB picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-RF47NJFB
Brief Description
FIXED IND 47NH 140MA 2.1 OHM SMD
Datasheet Download
ELJ-RF47NJFB.pdf
Availability of ELJ-RF47NJFB
QUANTITY
ELJ-RF47NJFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-RF47NJFB
Internal Part NumberEIS-ELJ-RF47NJFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance47nH
Tolerance±5%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.1 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.8GHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-RF47NJFB
Related LinksELJ-RF, ELJ-RF47NJFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-RF47NJFB Details Description
Related parts for ELJ-RF47NJFB
CONN RECEPT/CAP 13POS MIC NATRL datasheet.pdf
IC ADC 14BIT DUAL 2CHAN 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 10A 125V datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 5POS datasheet.pdf
METRIC MAT BLACK 600MM X 550MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
VARNISHED CBC TAPE 1"X36YD datasheet.pdf