United Chemi-Con ELXZ630ELL181MJ20S
ELXZ630ELL181MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ630ELL181MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ630ELL181MJ20S.pdf
Availability of ELXZ630ELL181MJ20S
QUANTITY
ELXZ630ELL181MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ630ELL181MJ20S
Internal Part NumberEIS-ELXZ630ELL181MJ20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current890mA
Impedance145 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ630ELL181MJ20S
Related LinksELXZ630EL, ELXZ630ELL181MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ630ELL181MJ20S Details Description
Related parts for ELXZ630ELL181MJ20S
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 20W datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CORD PWR R/A FEMALE-OPEN END 2M datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 10.72044MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -40°C - 85°C COTS Surface Mount HC49/US datasheet.pdf