XP Power EMH350PS24
EMH350PS24 picture photo
Mfg. Part Number
EMH350PS24
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 350W
Datasheet Download
EMH350PS24.pdf
Availability of EMH350PS24
QUANTITY
EMH350PS24 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMH350PS24
Internal Part NumberEIS-EMH350PS24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsEMH Series TUV Certificate
EMH Series UL Certificate
EMH Series CB Report
Mfg Application NotesEMH Series App Note
Product Training ModulesIEC 60601 3rd Edition Medical Safeties
RoHS InformationEMH Series Declaration of Conformity
3D ModelEMHx50PSxx.stpEMHx50PSxx.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesEMH
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input80 ~ 275 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10.5A
Power (Watts)350W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency87%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.43" H (127.0mm x 76.2mm x 36.3mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max350W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMH350PS24
Related LinksEMH35, EMH350PS24 Datasheet, XP Power Distributor
EMH350PS24 Details Description
Related parts for EMH350PS24
RES SMD 0.18 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP 36-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL 15GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 77.7K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 768KB FLASH 176BGA datasheet.pdf
RES 6.26K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 14AWG SLATE 100' datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK ISO PWM 10MSOP datasheet.pdf
15000UF 100V 76X105 85C ST datasheet.pdf