Sullins Connector Solutions EMM18DRKH
EMM18DRKH picture photo
Mfg. Part Number
EMM18DRKH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EMM18DRKH.pdf
Availability of EMM18DRKH
QUANTITY
EMM18DRKH Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM18DRKH
Internal Part NumberEIS-EMM18DRKH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM18DRKH
Related LinksEMM1, EMM18DRKH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM18DRKH Details Description
Related parts for EMM18DRKH
CONN HEADER 88POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
52X20MM GRN LED BARLIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 741K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
A4 INDEX DRIVE THREE PHASE datasheet.pdf
VARISTOR 423V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf
RES SMD 2.23K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 340 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 14.7456 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf