United Chemi-Con EMVY250ADA330MF55G
EMVY250ADA330MF55G picture photo
Mfg. Part Number
EMVY250ADA330MF55G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EMVY250ADA330MF55G.pdf
Availability of EMVY250ADA330MF55G
QUANTITY
EMVY250ADA330MF55G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVY250ADA330MF55G
Internal Part NumberEIS-EMVY250ADA330MF55G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVY
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance1 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVY250ADA330MF55G
Related LinksEMVY250AD, EMVY250ADA330MF55G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVY250ADA330MF55G Details Description
Related parts for EMVY250ADA330MF55G
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 18-16AWG #1/4 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 1M CONN MOD datasheet.pdf
C/A 62.5/125 1.6MM LC 33M datasheet.pdf
VARISTOR 1080V 20KA SQUARE 28MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf