Panasonic Electronic Components ERA-3ARB162V
ERA-3ARB162V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-3ARB162V
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERA-3ARB162V.pdf
Availability of ERA-3ARB162V
QUANTITY
ERA-3ARB162V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-3ARB162V
Internal Part NumberEIS-ERA-3ARB162V
Hot New Technologies
Standard Package1
SeriesERA-3A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-3ARB162V
Related LinksERA-3A, ERA-3ARB162V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-3ARB162V Details Description
Related parts for ERA-3ARB162V
IC A/D CONV 2CH 12BIT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
RES 205K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 16A 11.2 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
POSITIONER EJECTOR, MS datasheet.pdf
COAX CABLE-TWINAXIAL datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 1200V 219A SP6C datasheet.pdf