Panasonic Electronic Components ERJ-1GEF40R2C
ERJ-1GEF40R2C picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1GEF40R2C
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
ERJ-1GEF40R2C.pdf
Availability of ERJ-1GEF40R2C
QUANTITY
ERJ-1GEF40R2C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1GEF40R2C
Internal Part NumberEIS-ERJ-1GEF40R2C
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1GEF40R2C
Related LinksERJ-1G, ERJ-1GEF40R2C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1GEF40R2C Details Description
Related parts for ERJ-1GEF40R2C
CAP CER 10PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 707.3527MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED 1POS YELLOW DIFFUSED CBI datasheet.pdf