Panasonic Electronic Components ERJ-1TNF4642U
ERJ-1TNF4642U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1TNF4642U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 46.4K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-1TNF4642U.pdf
Availability of ERJ-1TNF4642U
QUANTITY
ERJ-1TNF4642U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1TNF4642U
Internal Part NumberEIS-ERJ-1TNF4642U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1TNF4642U
Related LinksERJ-1T, ERJ-1TNF4642U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1TNF4642U Details Description
Related parts for ERJ-1TNF4642U
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
TRANS 2PNP 65V 0.1A SOT363 datasheet.pdf
IC CAR RADIO AMP FLEXIWATT25 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 30V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
1.25MM M/L 50POS 32AWG 450MM datasheet.pdf