Panasonic Electronic Components ERJ-8BWJR030V
ERJ-8BWJR030V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8BWJR030V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.03 OHM 5% 1W 1206
Datasheet Download
ERJ-8BWJR030V.pdf
Availability of ERJ-8BWJR030V
QUANTITY
ERJ-8BWJR030V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8BWJR030V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8BWJR030V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8BWJR030V
Related LinksERJ-8B, ERJ-8BWJR030V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8BWJR030V Details Description
Related parts for ERJ-8BWJR030V
CARDEDGE 15POS .156 BLACK datasheet.pdf
TPS728185315EVM267 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS W/SKT BOX datasheet.pdf
IC PSOC 32B 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf