United Chemi-Con ESMH350VSN682MQ30T
ESMH350VSN682MQ30T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH350VSN682MQ30T
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
ESMH350VSN682MQ30T.pdf
Availability of ESMH350VSN682MQ30T
QUANTITY
ESMH350VSN682MQ30T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH350VSN682MQ30T
Internal Part NumberEIS-ESMH350VSN682MQ30T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.74A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH350VSN682MQ30T
Related LinksESMH350VS, ESMH350VSN682MQ30T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH350VSN682MQ30T Details Description
Related parts for ESMH350VSN682MQ30T
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 8A 250VAC RAD datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC WHITE 3" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf