United Chemi-Con ESMQ500ELL472MN40S
ESMQ500ELL472MN40S picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ500ELL472MN40S
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ESMQ500ELL472MN40S.pdf
Availability of ESMQ500ELL472MN40S
QUANTITY
ESMQ500ELL472MN40S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ500ELL472MN40S
Internal Part NumberEIS-ESMQ500ELL472MN40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMQ
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ500ELL472MN40S
Related LinksESMQ500EL, ESMQ500ELL472MN40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ500ELL472MN40S Details Description
Related parts for ESMQ500ELL472MN40S
RES SMD 75 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
6+6 WAY M V 4.5MM TAIL W/JS datasheet.pdf