Panasonic Electronic Components EXB-V8V272JV
EXB-V8V272JV picture photo
Mfg. Part Number
EXB-V8V272JV
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 1206
Datasheet Download
EXB-V8V272JV.pdf
Availability of EXB-V8V272JV
QUANTITY
EXB-V8V272JV Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB-V8V272JV
Internal Part NumberEIS-EXB-V8V272JV
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB-V8V272JV
Related LinksEXB-V8, EXB-V8V272JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EXB-V8V272JV Details Description
Related parts for EXB-V8V272JV
IC BUFFER QUAD LV N-INV 14TSSOP datasheet.pdf
RES 6.0K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.5MM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC RELAY DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 750MA 460 MOHM datasheet.pdf