Fairchild Semiconductor FCH22N60N
FCH22N60N picture photo
Mfg. Part Number
FCH22N60N
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 22A TO-247
Datasheet Download
FCH22N60N.pdf
Availability of FCH22N60N
QUANTITY
FCH22N60N Order Process
Ship out your order
Specifications of FCH22N60N
Internal Part NumberEIS-FCH22N60N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly Site Transfer 06/Apr/2015
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSupreMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs165 mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs45nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1950pF @ 100V
Power - Max205W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCH22N60N
Related LinksFCH2, FCH22N60N Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCH22N60N Details Description
Related parts for FCH22N60N
MOSFET N-CH 600V 26A TO-247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RIVET FOR IN LINE HOLDER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG 12POS 0.156" datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK TO MMCX JACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 1% 160VDC datasheet.pdf