Fairchild Semiconductor FQPF70N10
FQPF70N10 picture photo
Mfg. Part Number
FQPF70N10
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 35A TO-220F
Datasheet Download
FQPF70N10.pdf
Availability of FQPF70N10
QUANTITY
FQPF70N10 Order Process
Ship out your order
Specifications of FQPF70N10
Internal Part NumberEIS-FQPF70N10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package50
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C35A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs23 mOhm @ 17.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs110nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3300pF @ 25V
Power - Max62W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQPF70N10
Related LinksFQPF, FQPF70N10 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQPF70N10 Details Description
Related parts for FQPF70N10
EVALUATION MOD FOR TLV320AIC13 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CABLE PIN datasheet.pdf
IC FPGA 173 I/O 240QFP datasheet.pdf
IC CIRCUIT TNY PWR RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC 16BIT BIPOLAR ADC 8VSSOP datasheet.pdf
EXTENDER TEST UNIVERSAL 9UX500MM datasheet.pdf
T-BEAM FIBER FLAT VIEW 2M CBL datasheet.pdf
CABLE 12COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 3W CLASS D 8MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 3W DO216AA datasheet.pdf