Hirose Electric Co Ltd FX11B-80P/8-SV(92)
FX11B-80P/8-SV(92) picture photo
Mfg. Part Number
FX11B-80P/8-SV(92)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 80POS 2.5MM
Datasheet Download
FX11B-80P/8-SV(92).pdf
Availability of FX11B-80P/8-SV(92)
QUANTITY
FX11B-80P/8-SV(92) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11B-80P/8-SV(92)
Internal Part NumberEIS-FX11B-80P/8-SV(92)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2.5mm
Height Above Board0.084" (2.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11B-80P/8-SV(92)
Related LinksFX11B-80P, FX11B-80P/8-SV(92) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11B-80P/8-SV(92) Details Description
Related parts for FX11B-80P/8-SV(92)
IC ENCORE MCU FLASH 64K 40DIP datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8SO datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV 3.3V 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 50PPM CTR SPRD SMD datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI ABSO 5V SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
IC ID R/W TRANSPONDER PLASTIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT PINS datasheet.pdf