Fox Electronics FXO-HC530-62.5
FXO-HC530-62.5 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC530-62.5
Brief Description
OSCILLATOR XO 62.5MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC530-62.5.pdf
Availability of FXO-HC530-62.5
QUANTITY
FXO-HC530-62.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC530-62.5
Internal Part NumberEIS-FXO-HC530-62.5
TypeXO (Standard)
Frequency62.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC530-62.5
Related LinksFXO-HC5, FXO-HC530-62.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC530-62.5 Details Description
Related parts for FXO-HC530-62.5
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC PS BIAS/WHITE LED TFT 24-TQFN datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
DSUB HD FAMLE SOCKET 26POS CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 650MA 630 MOHM datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 13-41V 2.45A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
MINIFIT HCS DR V/PEGS V-2 /DH 4C datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf