Sullins Connector Solutions GCB95DHAR
GCB95DHAR picture photo
Mfg. Part Number
GCB95DHAR
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 190PS R/A .050 SLD
Datasheet Download
GCB95DHAR.pdf
Availability of GCB95DHAR
QUANTITY
GCB95DHAR Order Process
Ship out your order
Specifications of GCB95DHAR
Internal Part NumberEIS-GCB95DHAR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row95
Number of Positions190
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCB95DHAR
Related LinksGCB9, GCB95DHAR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCB95DHAR Details Description
Related parts for GCB95DHAR
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SNSW 6A+BK 3/16 TLSPBFACTONLY datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
LIGHT CURTAIN ARM/FOOT 710MM datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS CABLE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 1600VDC datasheet.pdf