SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPFC110-5
GPFC110-5 picture photo
Mfg. Part Number
GPFC110-5
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5.1V 75W
Datasheet Download
GPFC110-5.pdf
Availability of GPFC110-5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GPFC110-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of GPFC110-5
Internal Part NumberEIS-GPFC110-5
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPFC110
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15.1V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)11A
Power (Watts)75W (110W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency-
Operating Temperature0°C ~ 50°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.30" L x 3.75" W x 1.62" H (160.0mm x 95.3mm x 41.2mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max75W (110W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPFC110-5
GPFC110-5 Details Description
Related parts for GPFC110-5
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8MSOP datasheet.pdf
IC UNIV SHIFT REGISTER 20DIP datasheet.pdf
MOD IPM 3PHASE IGBT 600V 50A datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 25NS 54TSOP datasheet.pdf
DC12 POWER ENTRY MODUL 4A M5 datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 47K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 180 SOLID datasheet.pdf
SOLID STATE RELAY 20A DC12 datasheet.pdf