Murata Electronics North America GRM1555C1E1R6BA01D
GRM1555C1E1R6BA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E1R6BA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E1R6BA01D.pdf
Availability of GRM1555C1E1R6BA01D
QUANTITY
GRM1555C1E1R6BA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E1R6BA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E1R6BA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E1R6BA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E1R6BA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E1R6BA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E1R6BA01D
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
IC CAPSENSE EXP 4 I/O 16QFN datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR DUAL XSON8U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 36W4 RIVETED datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 250VDC datasheet.pdf