Murata Electronics North America GRM1555C1H9R0BA01J
GRM1555C1H9R0BA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H9R0BA01J
Brief Description
CAP CER 9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H9R0BA01J.pdf
Availability of GRM1555C1H9R0BA01J
QUANTITY
GRM1555C1H9R0BA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H9R0BA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H9R0BA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H9R0BA01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H9R0BA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H9R0BA01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H9R0BA01J
DIODE ZENER 18V 310MW SOD323F datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.090" datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 0.06 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf