Murata Electronics North America GRM188R71C153KA01D
GRM188R71C153KA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R71C153KA01D
Brief Description
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
GRM188R71C153KA01D.pdf
Availability of GRM188R71C153KA01D
QUANTITY
GRM188R71C153KA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R71C153KA01D
Internal Part NumberEIS-GRM188R71C153KA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R71C153KA01D
Related LinksGRM188R71, GRM188R71C153KA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R71C153KA01D Details Description
Related parts for GRM188R71C153KA01D
HEX STANDOFF 6-32 NYLON 3/8" datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIG CC RED RHDP .56" datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 840MA 131.6 MOHM datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 3.3/5V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CARD GUIDE SGL SIDE SNAPIN 5" datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 2.76"LX2.76"W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
2-PORT MONITOR DVI KVM SWITCH datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 60MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf