Murata Electronics North America GRM31CR61H225KA88L
GRM31CR61H225KA88L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31CR61H225KA88L
Brief Description
CAP CER 2.2UF 50V X5R 1206
Datasheet Download
GRM31CR61H225KA88L.pdf
Availability of GRM31CR61H225KA88L
QUANTITY
GRM31CR61H225KA88L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31CR61H225KA88L
Internal Part NumberEIS-GRM31CR61H225KA88L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31CR61H225KA88L
Related LinksGRM31CR61, GRM31CR61H225KA88L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31CR61H225KA88L Details Description
Related parts for GRM31CR61H225KA88L
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8BIT 16TSSOP datasheet.pdf
VARISTOR 23V 250A ENCASED datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 10VOUT 75W datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 3.8A datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
15V, SOT23, NPN medium power transistor IC datasheet.pdf