Omron Automation & Safety H3JA-8C AC100-120 10S
H3JA-8C AC100-120 10S picture photo
Mfg. Part Number
H3JA-8C AC100-120 10S
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
RELAY TIMER DPDT 1-10SEC 120VAC
Datasheet Download
H3JA-8C AC100-120 10S.pdf
Availability of H3JA-8C AC100-120 10S
QUANTITY
H3JA-8C AC100-120 10S Order Process
Ship out your order
Specifications of H3JA-8C AC100-120 10S
Internal Part NumberEIS-H3JA-8C AC100-120 10S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH3JA
Relay TypeIntegrated
FunctionOn-Delay
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time1 Sec ~ 10 Sec
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Voltage - Supply100 ~ 120VAC
Mounting TypeSocket
Termination Style8 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3JA-8C AC100-120 10S
Related LinksH3JA-8C AC, H3JA-8C AC100-120 10S Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H3JA-8C AC100-120 10S Details Description
Related parts for H3JA-8C AC100-120 10S
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1KVDC TH 1W 12-9V datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 40SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
PAC-S400-RV36 CBL ASSY datasheet.pdf
D4SL-N2DFG-N datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 512MB 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf