Panasonic Electric Works HC1-H-AC115V
HC1-H-AC115V picture photo
Mfg. Part Number
HC1-H-AC115V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 115V
Datasheet Download
HC1-H-AC115V.pdf
Availability of HC1-H-AC115V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC1-H-AC115V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC1-H-AC115V
Internal Part NumberEIS-HC1-H-AC115V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current11.4mA
Coil Voltage115VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)92 VAC
Turn Off Voltage (Min)34.5 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C